Tekst

Om natur- og kulturstien

kart


















Turområdet
Natur- og kulturstien er åpen for allmenn ferdsel og er mykje brukt av familiar, barnehagar og skuleklassar.

figgjoelva










Natur- og kulturstien
er delt i to, med kulturstien på vestsida av vegen og naturstien på austsida. Stiane er til saman ca fem kilometer lange og gir varierte opplevingar. Det er satt opp vegvisarar og mange informasjonsskilt om landskapet og plante- og dyrelivet. Ved fotballbanen er det god parkeringsplass.

kulturstien










Kulturstien
Kulturstien går for det meste i områder med dyrka mark og beite, og er tydelig påverka av landbruket sine driftsformer. Her kan du sjå moderne gardsdrift og oppleve plante- og dyrelivet knytta til kulturlandskapet og i Figgjoelva. Dessutan finn du spor frå gamle tider i form av fornminner: heller som vart brukt som bustad i eldre steinalder, gravhaugar frå jernalderen, gammal ferdselveg og vadesteinar i elva. Du får også vite kva åkerhakk og høystakktufter er for noko.

gaas










Naturstien
Naturstien er også tydeleg prega av menneskelege inngrep, men har meir "naturpreg", med skog, myr, tjern og elv. Det er to naturreservat nær stien - begge har eit rikt fugleliv. Øksnevadtjern vart danna ved at ei stor isblokk vart liggjande og sakte forsvann etter siste istid. Lonavatnet er ein del av Figgjoelva. I begge reservata er det fugletårn der ein kan observera fuglane gjennom ulike årstider. 

Tur langs Naturstien

På nedre Øksnevad er det laget en flott tursti gjennom skog, kulturlandskap, vann og langs Figgjoelven. Det er Øksnevad videregående skole som har laget naturstien som også ligger på skolens område. Naturstien er godt merket og det er godt med parkering på skolens område.

Det er mye en kan se og oppleve langs Kulturstien som går gjennom et særdeles variert landskap. Flere steder er det satt opp plakater som informerer om plante- og dyrelivet i området.

Fra Øksnevadtjørn og Lonevatn er det satt opp fugletårn hvor en kan studere det rike fuglelivet. Samtidig får en også panoramautsikt over begge stedene. Akkurat nå ser en mye ender og endel svaner i området.

Underveis vil en treffe på Figgjo-elva som er en populær fiskeplass. Årets laksefiske var spesielt godt dette året.

Det er flere rasteplasser langs Naturstien som er kjekke å benytte en fin solskinnsdag.

Nedenfor ser du et oversiktskart for både Kulturstien og Naturstien. Se ellers bilder fra Naturstien ved å klikke på linken nedenfor.

Bilder

Hjemmeside for Natur- og kulturstien

 

Øksnevad VGS.

En videregående skole der du kan dyrke dine interesser, ta en fagutdanning eller gå videre til høyere utdanning.
Les mer...


Den store misforståelsen og den store fordelen.
Les mer...


Det er lov å ha det kjekt på skolen.
Les mer...


Oversikt over utdanning og valgmuligheter.
Les mer...

Kontakt Oss

Øksnevad vgs.
Jærveien 990,
4352 KLEPPE

Tlf. 51 92 18 00
Fax. 51 92 18 01

E-post: oksnevad-vgs@rogfk.no