
12. mai 2006
Våren kom sent til Øksnevad dette året. I hvert fall kan det føles slik etter flere milde vintre og tidlig vår. Men i følge meteorologene har dette vært et helt normalt år. Det er bare det at vi ikke husker lenger enn de siste årene, og da er det slik at våren kom sent i år.
Sommeren derimot kom tidlig i år. Flere steder i landet kom temperaturen opp i nærmere 25 grader, noe som ikke er hverdagskost tidlig i mai måned. På et par-tre dager var de aller fleste løvtrærne dekket av løv og et utall planter sto i full blomst!
Det gode været har også preget livet på Øksnevad. Mye av undervisning og avdelingsmøter har foregått utendørs. I tillegg har flere klasser vært på klassetur forskjellige steder i distriktet. Et par klasser har også hatt praksisuker og har derfor kunnet være ute og nyte det flotte sommerværet! Hektisk har det også vært ved skolens veksthus der store mengder blomster skal selges før skoleavslutning.
De siste par ukene har hester, kyr og sauer blitt sluppet på beite. Høylandsfeet som i lengre tid har oppholdt seg ved fôringsplassen nær renseparken, har omsider beveget seg ut i myra retning Øksnevadtjørn hvor de koser seg med forskjellig grøntfôr. Dette året har også noen par grågjess slått seg ned ved Øksnevadtjørn. Det har alt resultert i nye kull med grågjess! (egen artikkel om det kommer i nær fremtid).