Tekst

”Påbyggklassen” på Oslo-tur 13. - 15. mars

”Påbyggklassen” på Oslo-tur 13. - 15. mars.

Se bilder fra turen

Elever og lærere i påbyggklassen satte nesen østover søndag kveld. Etter mange og lange timer i drivhus på Sola som skulle finansiere turen, skulle vi endelig selv få anledning til å bekrefte eller avkrefte våre forestillinger om hovedstaden: Tiden var kommet for å utforske Tigerstaden, byen som vi hadde hørt så mye om.

Vi satte først kursen for Holmenkollen. Der har det gjennom tidene vært satt utallige bakkerekorder, og gullfaktoren har til tider vært høy. Etter mye pusting og pesing nådde vi omsider toppen, og der ventet en storslagen utsikt som kunne tatt pusten fra hvem som helst, selv en skarve jærbu. Da vi skjelvende stod der målløse av det vakre synet og prøve å få tilbake pusten forstod vi plutselig hvorfor en skihopper ikke har mer krefter enn til bare å sette utfor bakken! Energien er brukt opp på forhånd i de utallige trappene som må beseires før toppen nås.

Det neste som stod på programmet var å avlegge et besøk i Vigelandsparken. Noen av oss hadde på forhånd fått med seg at dette er litt av en turistmagnat, og da særlig på sommerstid. Det manglet da heller ikke på lovord, og vi ble imponert: Størrelse og antall ble grundig kommentert, særlig etter hvert som blygselen forsvant. Noen av elevene framhevet likevel at vi da ikke er helt kulturløse på Jæren heller, vi har da fått Fritz Røed park på Bryne!

Etter at lunsjen hadde blitt fortært på en av byens bedre restauranter i følge elevene, (selv er jeg av oppfatning at Burger King smaker like mye papp, det være seg i Oslo eller New York,) satt vi kursen mot Bygdø. Her skulle vi få smake litt på hvordan det har vært å være nordmann gjennom tidene. Her var dessverre det meste stengt, så vi fikk ikke anledning til å utforske så alt for mye. Undertegnede hadde et ublitt møte med det kalde, hvite element, men ellers nådde ikke dette besøket de store høyder. Flere av deltakerne i følget må også kunne sies at det av ulike årsaker, og da særlig med tanke på komforten på nsb sitt nattog, nå hadde nådd et metningspunkt for opplevelser og var mer enn klar for en pust i bakken.

Vi sjekket derfor inn på hotell Perminalen i Øvre Slottsgate, hvor tiden fram til klokka sju stod til fri disposisjon. Da skulle vi nemlig treffes på Nationalteatheret for å beskue dramaet ”Albert Speer”, med Sverre Anker Ausdal i hovedrollen som Hilters opprustningsminister. Stykket var av særdeles høy kvalitet, og gav oss mersmak på slike opplevelser.

Dagen etter skulle vi av sted til Nrk. Her skulle vi få omsvisning, samt gå en tur i opplevelsessenteret. Dette var en stor opplevelse, og må for noen sies å være turens høydepunkt: Her møtte vi Brødrene Dal i egen person. De var utrolig hyggelige, og vi fikk sneket oss til flere bilder. Alle brødrene hadde ulike opplevelser de delte med oss fra Jæren. En hadde hoppet i fallskjerm på Sola, en hadde ligget med brukket fot på Sandnes sykehus, (og mente at det var årsaken til at det var nedlagt), og en hadde tjenestegjort i Madlaleiren. De ønsket oss lykke til videre på turen, og var særdeles hyggelige!

Til slutt gjenstod bare et siste måltid sammen. Her oppsummerte vi turen, og konkluderte som følger: Vi hadde truffet mange hyggelig mennesker. Noen forestillinger ble bekreftet, og det som gjorde mest inntrykk på elevene var kanskje møtet med Jan Simonsen i nattens mulm og mørke? Noen ble avkreftet, Oslo var ikke full av utenlandske gjenger på hvert gatehjørne. Uansett var vi enige om at denne turen ikke blir glemt med det første.

”Det var i den tid jeg gik omkring og sultet i Kristiania, denne forunderlige by som ingen forlater før han har fåt mærker av den…”

Ps. Det må nevnes at noen av elevene, av ulike årsaker, hadde finansieringsproblemer underveis på turen…

©iav

Øksnevad VGS.

En videregående skole der du kan dyrke dine interesser, ta en fagutdanning eller gå videre til høyere utdanning.
Les mer...


Den store misforståelsen og den store fordelen.
Les mer...


Det er lov å ha det kjekt på skolen.
Les mer...


Oversikt over utdanning og valgmuligheter.
Les mer...

Kontakt Oss

Øksnevad vgs.
Jærveien 990,
4352 KLEPPE

Tlf. 51 92 18 00
Fax. 51 92 18 01

E-post: oksnevad-vgs@rogfk.no